Na cestě okolo Rampachu se větrači nenudili

Martin Višňa 10.5.2018 1305×   0 (30)

Opět po roce bylo Větrání součástí nabídky Sportovního dne Univerzity Palackého, tentokrát ovšem turisté nevyrazili nijak daleko. Stejně jako v případě předchozího Putování Pomoravím měli cíl v Litovli, na téměř sedmnáctikilometrové trase ovšem obešli pověstmi opředený vrch Rampach, který je přírodní dominantou této části Hané.

Na cestu se vydalo jedenáct turistů, vesměs pravidelných větračů, a už od samotného rána měli o zábavu postaráno. Jízdu zdejším expresem, motorákem z Prostějova do Červenky, překazila výluka a náhradní autobusová doprava, jak se ale ukázalo, řidič autobusu neměl nastudovanou trasu, a když zapomněl odbočit na Cholinu, kde větrací trasa začínala, podívali se výletníci do Seničky, přes kterou putovali na podzim. A takové otáčení stařičké karosy na malé křižovatce mezi dědinami…

Do Choliny ale výprava nakonec šťastně dojela, byť se zpožděním, a mohla začít ukrajovat ze své pěší trasy. Ta vedla nejprve k cholinskému poutnímu kostelu a následně pozvolna stoupala po svahu Rampachu, za zády větračů se přitom otevíral pěkný výhled na Litovel a nejbližší okolí. Les, kterým cesta pokračovala, pak přinesl nejedno překvapení, například nemohl chybět spadený strom přes pěšinu, který už je takovou povinnou překážkou na větracích výletech. Příjemnější bylo zastavení u sochy Panny Marie Lurdské a hlavním cílem v této části výletu byla studánka Svatá voda, u které zrovna děti z okolí měly studánkovou slavnost. Tu nechtěli větrači příliš narušovat, a tak na pověst, která se ke studánce váže, došlo až o kus dále.

Za Loučkou se turisté museli vypořádat vedle spadaných stromů také s přechodem potoka, někteří to suchou nohou úplně nezvládli. Na druhou stranu našla se i jedna odvážná, která do vody vstoupila dobrovolně, to ale až v zatopeném lomu v Nové Vsi, u kterého si výprava dala svačinovou pauzu. Voda prý byla studená, ale v tom dusnu, které panovalo, osvěžující. Nikdo další ale už do vody nevlezl, o něco později stačilo, že spadlo pár kapek z nebe. To už se výprava, po trase odlišné od propozic kvůli provozu a prachu z fungujícího kamenolomu, blížila k Chudobínu, malé vesnici, kde ale stojí zámek a tři kostely různých konfesí. Zámek nepřístupný a dva ze tří kostelů zamčené, větrači si je tedy prohlédli alespoň zvenčí.

A pak už nastala závěrečná etapa, poslední kilometry k Litovli, osvěžení na jedné ze zdejších zahrádek a cesta zpět do Olomouce, kde již byl v plném proudu program majálesu.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<duben 2019><<
duben 2019
25262728293031
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293012345
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.