Na cestě okolo Rampachu se větrači nenudili

Martin Višňa 10.5.2018 817×   0 (30)

Opět po roce bylo Větrání součástí nabídky Sportovního dne Univerzity Palackého, tentokrát ovšem turisté nevyrazili nijak daleko. Stejně jako v případě předchozího Putování Pomoravím měli cíl v Litovli, na téměř sedmnáctikilometrové trase ovšem obešli pověstmi opředený vrch Rampach, který je přírodní dominantou této části Hané.

Na cestu se vydalo jedenáct turistů, vesměs pravidelných větračů, a už od samotného rána měli o zábavu postaráno. Jízdu zdejším expresem, motorákem z Prostějova do Červenky, překazila výluka a náhradní autobusová doprava, jak se ale ukázalo, řidič autobusu neměl nastudovanou trasu, a když zapomněl odbočit na Cholinu, kde větrací trasa začínala, podívali se výletníci do Seničky, přes kterou putovali na podzim. A takové otáčení stařičké karosy na malé křižovatce mezi dědinami…

Do Choliny ale výprava nakonec šťastně dojela, byť se zpožděním, a mohla začít ukrajovat ze své pěší trasy. Ta vedla nejprve k cholinskému poutnímu kostelu a následně pozvolna stoupala po svahu Rampachu, za zády větračů se přitom otevíral pěkný výhled na Litovel a nejbližší okolí. Les, kterým cesta pokračovala, pak přinesl nejedno překvapení, například nemohl chybět spadený strom přes pěšinu, který už je takovou povinnou překážkou na větracích výletech. Příjemnější bylo zastavení u sochy Panny Marie Lurdské a hlavním cílem v této části výletu byla studánka Svatá voda, u které zrovna děti z okolí měly studánkovou slavnost. Tu nechtěli větrači příliš narušovat, a tak na pověst, která se ke studánce váže, došlo až o kus dále.

Za Loučkou se turisté museli vypořádat vedle spadaných stromů také s přechodem potoka, někteří to suchou nohou úplně nezvládli. Na druhou stranu našla se i jedna odvážná, která do vody vstoupila dobrovolně, to ale až v zatopeném lomu v Nové Vsi, u kterého si výprava dala svačinovou pauzu. Voda prý byla studená, ale v tom dusnu, které panovalo, osvěžující. Nikdo další ale už do vody nevlezl, o něco později stačilo, že spadlo pár kapek z nebe. To už se výprava, po trase odlišné od propozic kvůli provozu a prachu z fungujícího kamenolomu, blížila k Chudobínu, malé vesnici, kde ale stojí zámek a tři kostely různých konfesí. Zámek nepřístupný a dva ze tří kostelů zamčené, větrači si je tedy prohlédli alespoň zvenčí.

A pak už nastala závěrečná etapa, poslední kilometry k Litovli, osvěžení na jedné ze zdejších zahrádek a cesta zpět do Olomouce, kde již byl v plném proudu program majálesu.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<září 2018><<
září 2018
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
1234567
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
19.zář I Olomouc se připojuje k Evropskému týdnu mobility, chystá se cyklovyjížďka nebo program na náměstí. Více... 7.zář Sokol zve ve dnech 21. a 29. září na Noc sokoloven! Těšit se můžete na výstavy, prohlídky prostor sokoloven nebo nabídku workshopů. Více... 6.zář Rekola slaví 5. narozeniny a chystají na 22. září oslavu v pražských Kasárnách Karlín. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.