Putování Pomoravím si užili i turisté s handicapem

Martin Višňa 30.4.2018 1124×   0 (45)

Po čase se Větrání vydalo do svých dřívějších stop, konkrétně na trasu chráněnou krajinnou oblastí Litovelské Pomoraví, kudy turisté putovali na jednom z vůbec prvních větracích výletů. Tentokrát ovšem byla výprava v mnoha ohledech jiná. Především se s mottem Turistika pro všechny k větračům připojili APAči, studenti aplikovaných pohybových aktivit, a jejich handicapovaní hosté, kteří se připravují na červnovou expedici v Alpách.

Na fotce z amfiteátru centra ekologických aktivit města Olomouce Sluňákov v Horce nad Moravou, kde byl start cesty, tak lze napočítat na padesát účastníků, mezi nimiž jsou i děti, dva účastníci na vozíku, dále pak turisté se zrakovým nebo sluchovým postižením. A také Standa, medvěd z ponožek, maskot blížícího se olomouckého majálesu. Protože se ale APAči a jejich hosté přidali jen na úvodní úsek cesty do Hynkova, kde je pak čekal vodácký program, oficiální číslo účasti na tomto Větrání je třináct. I tak je to více než dvojnásobná účast oproti tehdejšímu špacíru na podzim 2014.

Areál Sluňákova nicméně neposloužil jen pro úvodní fotku výpravy, výletníci v jeho zákoutích strávili přes hodinu, prozkoumávali život ve zdejších tůních, zdolali Sluneční horu nebo si třeba vyzkoušeli, jak zní stromový xylofon. Na závěr okruhu po areálu se ještě u „lodě“ rajské zahrady zastavili u pasoucích se ovcí a pak už se vydali na procházku lesem do sousedního Hynkova. Protože tudy vedou pevné cesty, hojně využívané i cyklisty, nebyl přesun žádný problém ani pro vozíčkáře či kočárky a brzy nastalo loučení s APAči, přičemž alespoň jejich hosté obdrželi pamětní list tak, jako pravidelně dostávají v cíli cest větrači, a někteří i jako malý dárek placku Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého.

Zbylá třináctka větračů se po krátké pouze vydala na cestu vstříc Litovli. Selská hráz, po níž šlapali, byla obsypána z obou stran barevnými koberci pomněnek, pampelišek a dalších květů, sem tam se až k hrázi ukázal některý z meandrů Moravy či jejích ramen, které dávají krajině Litovelského Pomoraví její nezaměnitelný ráz. Ve Lhotě nad Moravou ovšem turisté opustili červenou značku, kterou až dosud sledovali, a dále pokračovali po břehu hanáckého moře, tedy pískovny Náklo. Trasa to byla sice příjemnější, protože nevedla po asfaltu, na druhou stranu slunce pálilo tak, že když skupina došla od vesničky Březové do stínu lužního lesa, byť opět na asfalt, nejeden větrač si oddychl.

Cesta tu a tam křížila řeku Moravu a její ramena, co však zanechalo větší dojem, byla takřka neustálá vůně medvědího česneku, kterému se ve zdejších přírodních rezervacích tuze daří. A někteří se vyřádili i na zastaveních Lesánkovy naučné stezky s lanovými aktivitami nebo třeba zavěšenými plošinami, na nichž si lze procvičit rovnováhu. Brzy se pak objevily první litovelské domy a po návštěvě informačního centra bylo Větrání číslo 82 prohlášeno za úspěšně ukončené.

V Litovli končí i příští Větrání. Ve středu 9. května se totiž vyráží v rámci Sportovního dne Univerzity Palackého na cestu z Choliny kolem pověstmi opředeného vrchu Rampach s cílem právě v Litovli, odkud je dobré spojení zpět do Olomouce, kde se odpoledne rozjede program Olomouckého majálesu UP. Více na stránce Větrání.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<září 2018><<
září 2018
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
1234567
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
21.zář RunCzech otevírá registrace na své závody v příštím roce. Více... 20.zář Dnes startujeme podzimní etapu série vycházek Okolo Olomouce pro všechny, kteří se po práci či škole chtějí trochu provětrat. Více... 19.zář I Olomouc se připojuje k Evropskému týdnu mobility, chystá se cyklovyjížďka nebo program na náměstí. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.