Ochranáři létali na laně nad Olomoucí

Martin Višňa 10.6.2014 2072×   0 (16)

Jaké to je, letět na laně pod vrtulníkem, si v minulém týdnu vyzkoušeli pracovníci katedry aplikovaných pohybových aktivit fakulty tělesné kultury. Ti ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Olomouckého kraje připravují kurz leteckého záchranářství pro studenty oboru Ochrana obyvatelstva.

„Letecká záchrana má svoje pravidla, která se musejí striktně dodržovat. V momentě, kdy se pasažér v podvěsu vykloní a třeba zamává známému, dostane se břemeno v podvěsu do rotace, kterou se nemusí podařit zastavit a může dojít k poškození zdraví. Kdo někdy byl na tobogánu a točil se v něm dokola, tak si to dokáže představit,“ upozornil vedoucí výcviku leteckých záchranářů Pavel Chvalina přítomné.

Než se pustil s kolegy do testování vzletových možností při plném zdravotnickém vybavení vrtulníku a nastavování nových podvěsových lan, vysvětlil, že je při zachraňování také nezbytné šetřit výkon vrtulníku. „Když se letí k místu provedení technické záchrany, nejdříve přistane na vhodném místě, kde se posádka zbaví vybavení, které nebude nezbytně potřebovat při samotném vyprošťování. Šetří se tím výkon stroje pro případ, kdy by nastala třeba vlivem termiky nebo změny proudění vzduchu nějaká nebezpečná situace a pilot se z ní potřeboval bleskově dostat. V horách se takto mohou podmínky změnit i během čtvrt hodiny,“ vysvětloval záchranář.

Nezapomenutelný zážitek

Poté se již na testovaných lanech vznesl nad heliport a okolní zástavbu Tabulového vrchu. Po dvou zkušebních letech s ním do vzduchu postupně vzlétli i dosud přihlížející vedoucí katedry a hlavní řešitel inovačního projektu Problémy bezpečnosti 21. století a ochrana obyvatelstva Zbyněk Janečka, grafička projektu Lucie Hrbáčková a studentka Ochrany obyvatelstva Renata Studená. Všichni tři se po přistání shodli na tom, že jde o jedinečný zážitek.

„Mnohem víc jsem se bála na Lipně, když jsem měla ve čtyřiceti metrech nad zemí přelézt zábradlí a slanit se dolů,“ vzpomínala po přistání na nedávný ochranářský kurz prvačka Renata Studená. Ani Lucie Hrbáčková se nijak zvlášť nebála. „Bylo to v pohodě, věřila jsem panu Chvalinovi, který mě jistil. Nahoře se sice nedalo chvílemi moc dýchat, ale byl to parádní pocit a adrenalinový zážitek. Dolů se mi vůbec nechtělo, hned bych si to zopakovala,“ uvedla Hrbáčková.

„Byla to taková ukázka toho, jak by mohl kurz probíhat. Od podzimu bych chtěl, aby byl zařazen do rozvrhu v rámci civilní nouzové připravenosti, dvě hodiny teorie, pak praxe,“ doplnil Zdeněk Melichařík, jeden z garantů projektových aktivit.

Inovace Ochrany obyvatelstva

Hlavním cílem evropského projektu Problémy bezpečnosti 21. století a ochrana obyvatelstva je inovace studijního programu Ochrana obyvatelstva, který garantuje katedra aplikovaných pohybových aktivit. Za jeho podpory již „ochranáři“ absolvovali například kurz lanových aktivit, odborné stáže u Horské služby nebo kurz vodní záchrany ze zmrzlé hladiny a brzy je čeká kurz technických sportů.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<prosinec 2017><<
prosinec 2017
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
14.pro V Brně se na konec roku chystají dny městských sportovišť, mrkněte na program! 13.pro Jak se chodí člověku v Olomouci? O tom dali dohromady publikaci v rámci svého zápočtu studenti psychologie na Filozofické fakultě Univerzity Palackého. Stáhnout si ji můžete zde. 12.pro Darujte Rekola pod stromeček - členství můžete objednat zde.
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.