Rekola pro každého a s kompletním servisem

Martin Kučera 17.5.2014 3940×   0
Rekola. Ilustrační foto: Martin Višňa

Olomoucký měsíc cyklistiky již dva týdny naplno běží a s ním i projekt městského bikesharingu, tedy sdílení kol. Růžová tzv. rekola si může vypůjčit pro svou jízdu po městě každý, stačí si službu předplatit a vyjet.

Poplatek přitom není nijak vysoký, roční činí 1000 Kč, pokud nechcete hned platit celý rok, je tu i možnost měsíčního paušálu 200 Kč za měsíc. Studenti a zaměstnanci Univerzity Palackého, která iniciativou UP Bike cyklistické aktivity v Olomouci zastřešila, mohou využít nabídky dotovaného měsíčního paušálu 100 Kč za měsíc.

Jak přesně rekola fungují, jsme se zeptali Tomáše Kuny ze sdružení Connect, které rekola v Olomouci rozjíždí.

Jak jste ke kolům přišli?

Používáme stará kola, která nám donesli lidé z celé Olomouce. Ta jsme ve spolupráci s Bajkazylem a dalšími nadšenci opravili a natřeli na růžovo. Barva je zvolena záměrně, a sice ze dvou důvodů: každého hned praští do očí a také je to prevence proti krádeži.

Jak se do systému mohou zájemci zapojit?

Každý jezdec získá po zaplacení poplatku mobilní aplikaci, ve které vidí růžová kola ve svém okolí, která si může půjčit. Případně lze používat také sms. Celý postup jsme na podzim vysvětlovali ve videu na HitHitu, které můžete zhlédnout zde

Kolo si tedy mohu zapůjčit odkudkoliv a vrátit kamkoliv?

Přesně tak! Jezdec přijde ke kolu, které má na sobě viditelně umístěný tzv. kód kola. Ten zadá do mobilní aplikace, ta ukáže kód zámku. Kola jsou totiž přidělaná zámky s číselným kódem, který má každé kolo jiný a které se mění. Odemkne si kolo a jede, kam zrovna potřebuje. Jakmile už kolo nepotřebuje, zamkne ho na nejbližší vhodné místo. Nejlepší jsou stojany na kola, ale poslouží cokoli pevného. K dopravním značkám by se ale kola uzamykat neměla, stejně tak jsou v aplikaci vyznačená "nebezpečná místa", odkud se kola kradou anebo kde je zakázáno je nechávat. Po uzamknutí kola stačí, aby jezdec v mobilní aplikaci potvrdil, že kolo vrátil a na mapce udal jeho polohu.

A co dělat, když se kolo pokazí, například praskne řetěz nebo někdo píchne duši?

To je další z velkých výhod rekol. Uživatel se o ně nemusí starat, je mu poskytnut plný servis. V praxi to funguje tak, že v případě nějaké závady kolo odstaví, zadá informaci o poruše a my už se o servis postaráme.

Další informace najdete na www.rekola.cz

Už jste rekola vyzkoušeli? Jak se vám tento projekt líbí? A co říkáte na iniciativu UP Bike obecně? Pište nám své zkušenosti a zážitky na Facebooku UP Bike!


Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<srpen 2019><<
srpen 2019
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
2345678
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.