Horská služba, to jsou zkušenosti k nezaplacení, ale i nezáživné čekání
Ze stáže u HS Pustevny. Foto: Martin Látal
Ačkoliv letošní zima nebyla nijak zvlášť sněhově příznivá a některé týdny vlastně ani nebyly moc zimní, absolvovali studenti fakulty tělesné kultury v průběhu února odborné stáže u Horské služby v Beskydech, kde poznávali práci horských záchranářů.
Pět dní na stanici na Pustevnách strávili pod vedením Radana Jaškovského sluchově postižení studenti Jan Konvička a Martin Látal.
„Myslel jsem, že je to něco jako nemocnice, ale je to jinak. Horská služba se stará o stabilizaci a transport zraněného, než ho předá lékařům. Zajímavá je také pracovní doba. Je to jiné než u hasičů, mezi kterými se pohybuji. Záchranáři Horské služby jsou týden v práci, týden pak mají volno, ale musí být k zastižení, kdyby se něco stalo,“ vyprávěl Látal, který byl na provoz Horské služby dle svých slov velmi zvědavý.
Běžný pracovní den „bez akce“ ho ale příliš nezaujal. „Čekají, až se něco stane, přitom vypisují nejrůznější dokumenty, kontrolují počasí a oznamují turistům, jestli jsou vhodné podmínky pro vycházky nebo lyžování, případně vydávají varování,“ podotkl Látal.
Během týdne studenti absolvovali přednášky o lavinách, o metodách záchrany z laviny či z lanovky, osvojili si některé základní zdravotnické postupy, také poznali, jakou techniku Horská služba využívá, lektor Jaškovský přidával k dobru své osobní zkušenosti a zážitky ze služby.
Předposlední den stáže s ním vyjeli také k ostrému případu, když si jedno děvče v horách poranilo koleno. „Během týdne jsem se dozvěděl, co v takovém případě dělat, takže jsem asistoval při ošetřování nohy. Jsem velmi rád, že jsem u toho mohl být, ani jsem nijak necítil svůj handicap,“ vzpomínal Látal.
S Konvičkou se shodli, že stáž u Horské služby byla přínosná, avšak ani jeden by na horských záchranářských stanicích nastálo pracovat nechtěli. „Je to sice pěkná práce, ale to čekání, než se něco bude dít, je hrozné, to bych se unudil. Zkušenosti jsou to ale k nezaplacení,“ dodal na závěr Konvička.
Na beskydská střediska vyjelo v únoru celkem deset studentů. Stáže se uskutečnily za podpory projektu Problémy bezpečnosti 21. století a ochrana obyvatelstva, řešeného na katedře aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci.