Aplikační centrum BALUO láká na technickou jedinečnost a komplexní službu

Martin Višňa 9.4.2018 420×   0
AC BALUO. Ilustrační foto: Jan Volf

Plavecká reprezentace, regionální fotbalová akademie nebo třeba lyžař Jan Hudec, jenž se tu připravoval na nedávné zimní olympijské hry. To je jen malý výčet osobností, týmů a organizací, které už využily či využívají služeb Aplikačního centra BALUO Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého. Přijíždějí mimo jiné kvůli moderním technologiím, jako je kamerový systém v bazénech nebo geolokační systém v testovací hale umožňující získat cenná data pro jejich trénink.

Právě geolokační systém, který dokáže s přesností na centimetry určovat polohu hráčů na hřišti, je v České republice unikátní a skýtá velký inovační potenciál. „Se společností Sewio vyvíjíme v rámci společného grantu software pro analyzování naměřených dat, které následně vyhodnocujeme pro jednotlivé sporty, abychom dosáhli maximální přesnosti dle specifik daných sportů. Při společném výzkumu vznikají také zařízení, se kterými dokážeme měřit data i ve venkovním prostředí, a v neposlední řadě pak aplikace se zobrazením srdeční frekvence. Systém testujeme i ve spolupráci s brněnskými hokejisty, kde vidíme velký přínos v efektivitě tréninku,“ nastínil David Prycl, který se v centru stará o transfer technologií.

Nově centrum navázalo spolupráci také s lotyšskou firmou EchoSport a pro různé halové sporty testuje její software zobrazující real time data o pohybu hráčů na sledované ploše a poskytující tak trenérům okamžitou zpětnou vazbu.

BALUO ovšem sportovcům nenabízí jen moderní technologie, ale více méně komplexní servis včetně občerstvení či ubytování na kolejích v neředínském kampusu. Novinkou je například tak zvaná medical zóna. „Vytvořili jsme podmínky pro vznik nestátního zdravotnického zařízení, které bude poskytovat služby v oblasti tělovýchovného lékařství. To znamená, že klienti z řad sportovních klubů a svazů budou mít možnost u nás projít komplexní zátěžovou a lékařskou diagnostikou, na jejímž konci dostanou potvrzení o sportovní způsobilosti. Současně zde budeme provádět vědecko-výzkumné aktivity v oblasti sportovní a tělovýchovné medicíny,“ prozradil ředitel centra Martin Sigmund s tím, že zóna zahrne i fyzioterapeutické pracoviště.

Do Aplikačního centra BALUO ale mohou zavítat i sportovci rekreační. Buď jako účastníci výzkumu, kdy jsou součástí roční registrace i diagnostická měření, nebo v rámci pořádaných kurzů, jejichž nabídka je široká – od plaveckých kurzů přes skoky na trampolíně a gymnastiku po nejrůznější cvičení v pohybových studiích a fitness centru. A nově se připravuje například špičkově vybavená zóna funkčního tréninku. V současnosti využívá služeb centra na dva tisíce klientů, další zájemci najdou potřebné informace na stránkách www.acbaluo.cz.

Aplikační centrum BALUO je vědeckotechnický park zaměřený na výzkum, technologie, inovační podnikání a odborné vzdělávání v oblasti pohybové aktivity, prevence civilizačních nemocí a podpory zdravého životního stylu. Jeho vybudování umožnila dotace ministerstva průmyslu a obchodu v rámci Operačního programu Podnikání a inovace. Fakulta tělesné kultury centrum otevřela v roce 2016.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<duben 2018><<
duben 2018
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
19.dub Vysokoškoláci se již mohou hlásit k účasti na letošních Českých akademických hrách. Jejích 17. ročník hostí v termínu 17. až 22. června Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně. Více... 17.dub

Přijďte to s UP Bike natřít olomoucké dopravě!  U většiny fakult Univerzity Palackého dnes proběhne happening natírání a zdobení kol, která se do konce května stanou nositeli aktualit, poutači a symboly synergie iniciativ za příjemnější pohyb olomouckými ulicemi pro všechny. Můžete se dozvědět, co UP Bike na květen chystá, a když budete chtít, na chvíli se i připojit. Třeba kousek natřít, pomoci s připevněním květináče na kolo, přinést kytku a do květináče ji zasadit.

6.dub 60 km nových singletracků s infrastrukturou vznikne pro cyklisty v okrese Ústí nad Orlicí a polském příhraničí. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.