Na Brníčko si blátem vyšlápla rekordní výprava

Martin Višňa 12.3.2018 1443×   0 (33)

Původně to měl být poslední zimní výlet, díky přesunu na nový termín a výraznému oteplení už ale šlo o parádní jarní putování. A když jarní, tak se vším všudy, tedy s pořádnou porcí sluníčka a ještě vydatnější porcí bláta. Navrch byl ustanoven nový účastnický rekord Větrání – do prezenční listiny se zapsalo 51 turistů z pěti států.

Od Šternberka, kde vystoupila většina cestujících, už třívozová regionova patřila jen větračům. Kromě průvodčího a mašinfíry neměli v úmyslu vystoupit v Libině a vydat se na čtrnácti-, respektive patnáctikilometrovou cestou po svých asi dva nebo tři lidi. V Libině na nádraží následně nastal ruch, který tamní perony možná dlouhou dobu nepamatují, výpravčí si ale brzy mohl oddychnout a vrátit se do dopravní kanceláře. A podobně obyvatelé Obědného, kteří na množství turistů na cestě koukali zpoza oken a plotů. Co to je za procesí takhle v neděli?

Větrači záhy začali stoupat do sice mírných svahů Úsovské vrchoviny, ovšem kvůli blátu to přece jen stálo o něco více sil, než by muselo, a už po prvních třech kilometrech měli někteří zašvihané kalhoty až po kolena. A v průběhu cesty hnědé kapky na textilu jen a jen přibývaly, protože když příroda taje po mrazech, bláto k tomu prostě patří. A občasné pády na blátě také, někteří nejmenovaní by mohli povídat.

Ke kopcům pro změnu patří výhledy a o ty také nebyla nouze. Nejprve větrači měli jako na dlani Obědné a kus Libiny s okolními vrchy, v průběhu cesty se pak na horizontu mezi kopci objevila zástavba Zábřeha. V poledním slunci výprava akorát došla na zříceninu středověkého hradu Brníčko, z nějž se nabízí i pěkný výhled na Hrubý Jeseník, toho času ještě pod bílou peřinou. Řadě výletníků ale stačilo jen pořídit si selfie u hradu a následně si lehnout na svah a využít pauzu k vyhřívání se ve slunečních paprscích.

Z hradu výprava sestoupila kolem ovčí farmy do stejnojmenné obce, aby ještě při následném stoupání do vrchu Markovice omočila své již uschlé boty v blátě. A to si to někteří střihli přímo přes vrchol, většina účastníků volila variantu pevnější, ale i tak blátivé cesty po vrstevnici. Všichni pak ale stejně museli zdolat ještě sestup k Postřelmovu, to už byl hotový blátivý adrenalin, ale téměř všichni to zvládli bez ztráty kytičky.

V Postřelmově se padesátihlavá výprava rozpadla do několika skupin, někteří využili hned prvního možného vlaku k cestě domů a doslova utekli, jiní šli obhlédnout zdejší zajímavosti, dobrá polovina účastníků nedostala svůj pamětní list… Nicméně až na tento nepovedený závěr to byl příjemný skoro jarní den.

To ten následující výlet, na který jedeme už tuto sobotu 17. března, asi až tak jarní podle aktuální předpovědi počasí nebude, přestože má jaro v názvu. Ale nechejme se překvapit. Trasa Hledání jara u Litomyšle vede ze Semanína u České Třebové právě do rodiště Bedřicha Smetany… Více na stránce Větrání

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<září 2018><<
září 2018
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
1234567
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
21.zář RunCzech otevírá registrace na své závody v příštím roce. Více... 20.zář Dnes startujeme podzimní etapu série vycházek Okolo Olomouce pro všechny, kteří se po práci či škole chtějí trochu provětrat. Více... 19.zář I Olomouc se připojuje k Evropskému týdnu mobility, chystá se cyklovyjížďka nebo program na náměstí. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.