Zasněžený Hřebečovský hřbet ukázal větračům kus své hornické minulosti

Martin Višňa 12.2.2018 2369×   0 (36)

Po památkách na dřívější těžbu uhlí a především lupku na Hřebečovském hřbetu na pomezí Čech a Moravy vedla trasa druhé letošní větrací výpravy nazvané Zimní dolování. Větrači zavítali k portálům několika opuštěných štol, odhalili tajemství Rezavého potoka a v rámci možností si užili rozhledu ze zdejších vyhlídek.

Na osmnáctikilometrovou trasu vedenou po zasněžených a místy poměrně prudkých lesních cestách Hřebečských důlních stezek se vydalo jednadvacet turistů, vesměs od Olomouce, ale také třeba z Itálie či Kolumbie. Putování začalo na konci Koclířova, lánové vsi, v níž dodnes stojí spousta původních hřebečských lidových stavení včetně tak zvaných vierkanthofů, uzavřených čtyřbokých statků, byť sem tam v dost zoufalém stavu.

Mezi posledními domy turisté odbočili z průběžné hlavní silnice a začali stoupat zasněženým lesním královstvím na hřeben, kterým v těchto místech prochází stará zemská hranice mezi Čechami a Moravou. Při stoupání se ani nezapotili, ze strany od Koclířova, respektive Svitav se totiž Hřebečovský hřbet zvedá pozvolna, zatímco k Moravské Třebové nebo Kunčině, kam měla výprava namířeno, zprudka padá. O tom se výletníci, kteří zde byli ve valné většině poprvé, přesvědčili záhy z vyhlídky Nad doly, která z příkrého svahu doslova visí. Nepříliš přesvědčivý byl ale, stejně jako na dalších vyhlídkách a na rozhledně, výhled do okolí, opar ho totiž kus zakryl, ale další vrcholy tvořící hřbet a nedaleká Moravská Třebová vidět byly.

Za neustálého doprovodu tabulek varujících, že se nacházejí v poddolovaném území, se pak větrači vydali do osady Hřebeč, kterou znají především motoristé – kvůli zdejšímu tunelu (nad kterým se tyčí novogotická kaple sv. Josefa) a hostinci U Tety, který ale o víkendu má zavřeno. To ale nevadilo, protože větračská výprava sem přišla z jiného důvodu, a sice kvůli vyhlídce nad tunelem, ta totiž skýtá lepší výhled na okolí Moravské Třebové. Tedy pokud jej nezastře opar...

Poté se skupina vydala dolů, pěkně zprudka, úzkou namrzlou pěšinou v Boršovském lese, aby se dostala pod most estakády, která přivádí auta ke zmíněnému tunelu. Ještě předtím se však zastavila u hraničního kamenu upomínajícího na výše připomínanou zemskou hranici. Sestup všichni ustáli bez pádů a cesta od silničního ruchu pokračovala k Rezavému potoku, v němž po četných kaskádách protéká voda vytékající z opuštěných dolů. Jeho oranžové zbarvení v bílých zimních kulisách výletníky jednoznačně zaujalo, i když chemické vzorce vysvětlující jedovatost vody vysvětlují si asi málokdo zapamatoval.

Brzy se také objevila trať zdejší úzkorozchodné dráhy, po níž přes léto jezdí výletní vlaky, dříve však sloužila k dopravě vytěženého materiálu do nedalekého Mladějova, a hned za ní zazděný vstup do štoly dolu Gerhard. Po mírně stoupající cestě se pak výprava blížila opět do vrcholových partií hřbetu, místy se ukázala zmíněná úzkokolejka, studánky nebo třeba altán u dalšího z dolů, Josefky. Další zástavkou větračů ovšem byla rozhledna na Strážném vrchu. Výhled z ní opět mohl být bohatší, kvůli oparu bylo vidět jen na sousední vrcholy a Kunčinu s Novou Vsí, vidět má být ale mnohem dál. To ale nikomu nevadilo, protože zaujala už samotná podoba rozhledny připomínající důlní štolu.

Od rozhledny následoval opět sestup, jeho prudkost větrači pojali trochu jako olympijskou disciplínu (ostatně už předtím si někteří trochu zakrasobruslili na namrzlé stezce), opět se to obešlo bez zranění. Po krátké cestě po úzkokolejce (a lehkém zmatku s odbočkami) skupina stanula před portálem dolu Hugo Karel, kde lze i na krok nakouknout za železná vrata. Když do tmy nakoukli všichni, vydali se na poslední kilometry výletu. Ty již nevedly lesem, nýbrž Novou Vsí a Kunčinou, s letmým výkladem o zdejších zajímavých stavbách. A po krátkém zahřátí ve zdejším hostinci přišel čas na cestu domů.

 

Další termíny výletů Větrání najdete tady.

 

A pokud by někoho zajímalo: 

Více o Hřebečsku

Hřebečské důlní stezky

Mladějovská úzkorozchodná dráha

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<únor 2019><<
únor 2019
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728123
45678910
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.