Bílé Karpaty přijaly větrače se zasněženou náručí

Martin Višňa 5.2.2018 2351×   0 (39)

Do nejsevernějších partií Bílých Karpat zamířil o uplynulé sobotě první letošní výlet Větrání. A byl to úvod roku, jak se patří. Žádný svah nebyl tak prudký, aby ho výprava nezvládla vyjít či sejít, jen zlehka mrazivé počasí přálo, tedy nebyla nouze o parádní výhledy a turisté si užili sněhu i památek. Drobné mušky by se na jinak dokonalém dni ovšem našly.

Těmi negativy, kvůli kterým ale svět rozhodně nespadne, byly zejména místní služby. Jedno informační centrum je přes zimu o víkendech zavřené, v druhém si zase těžko pořídíte suvenýr ze širšího okolí. A najít v Horní Lidči v sobotu otevřený podnik, kde může člověk strávit čas do odjezdu vlaku, to je něco skoro nemyslitelného. A jeden povzdech letí také směrem k účasti – nebýt omluvenek na poslední chvíli, padl by dosavadní rekord, s omluvenkami se ale počet výletníků zastavil, jako již v minulosti několikrát, na čísle 37. Ale dost mušek a povzdechů, na druhou stranu totiž na Valašsko vyrazilo třináct větracích nováčků. A protože byla účast větší a k drobnému soutěžení svolnější, poměřili si někteří svůj turistický výkon krokoměry – žebříček najdete na konci článku.

První zastávkou na sedmnáctikilometrové trase bylo historické centrum Valašských Klobouk, malé, ale půvabné, kde fanoušek historie vedle několika domů s dřevěnými štíty či pavlačemi najde třeba renesanční pranýř (přímo před starou radnicí, kde sídlí městské muzeum). Po krátké prohlídce středu města už výprava začala ukrajovat z místy dost prudkého stoupání k rozhledně na vrchu Královec. Symbolickou branou do chráněné krajinné oblasti byl podjezd ve vysokém železničním náspu… a hned si turisté kvůli „rychlíkům“ drobet zašli. Naštěstí nebyl problém se na naplánovanou trasu vrátit, paradoxně po cestě, která v mapě nebyla zakreslená. V cestě opět leželo i několik padlých kmenů a také dávka bláta, brzy se ale nad sněhem pocukrovanými vršky stromů objevila špička královecké rozhledny.

Z dřevěné věže, která má nad nedalekou Francovou Lhotou své dvojče, se výletníkům otevřel pěkný výhled na nejen na Klobouky, ale také na okolní pohraniční bělokarpatské vrchy, pod nimiž se v úzkých údolích převalovala mlha, nebo na hradbu Vizovických vrchů na protější straně, kterou osvětlovalo nesměle se klubající slunce. Královec s rozhlednou ovšem zdaleka nebyl nejvyšším místem trasy, ta po hřebenové cestě vystoupala až k 760 metrům – pokud stupně rozhledny o více než sto metrů níže byly lehce omrzlé, nedaleké horské louky Ploščiny, chráněné jako přírodní rezervace a skýtající opět krásný výhled k hornaté hranici se Slovenskem, byly již celé pod tenkou vrstvou sněhu. Jen kousek pod hřebenovkou jsme navštívili i mariánskou poutní kapli zvanou Dělanovec a nutno podotknout, že příběh tohoto pojmenování pobavil (můžete se ho dočíst na informační tabuli u odbočky).

Posledního výhledu z hřebene se účastníci nabažili u rozcestí Požár, nadešel totiž čas na sestup do údolí. Díky sněhové vrstvě nebylo klesání tak náročné pro kolena a ani svodidla, ani bláto u soutoku dvou zdejších potoků nebyly žádnou překážkou. Ve Študlově si větrači alespoň zvenčí prohlédli zdejší moderní kostel sv. Matouše a pak už se po silnici vydali vstříc Horní Lidči. Také tam zavítali do kostela, zasvěcenému sv. Václavovi, část výpravy poté vzala zavděk teplem jediné otevřené cukrárny, jiní strávili čas do odjezdu vlaku domů prohlídkou slavného mechanického betléma. A že času do odjezdu domů bylo dost, putování totiž příjemně uteklo a ani člověku nepřišlo, že má za sebou sedmnáct kilometrů…

Trasa příštího Větrání bude mít o necelý kilometr více. Vyrážíme na něj hned tuto sobotu 10. února a opět povede k hranici. Tentokrát ovšem na starou zemskou hranici mezi Čechami a Moravou, projdeme totiž Hřebečské důlní stezky mezi Svitavami a Moravskou Třebovou. Potřebné informace najdete k výletu najdete tady.

Žebříček krokovací soutěže

Rostislav Č. 29 493 kroků
Simona Š. 25 022 kroků
Christopher M. 24 774 kroků
Sandra P. 24 744 kroků
Svatava S. 23 680 kroků
Jarmila S. 23 472 kroků
Gabriela Š. 21 945 kroků
Miroslav P. 21 688 kroků

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<únor 2019><<
únor 2019
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728123
45678910
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.