Táhnout stokilového chlapa po křehkém ledu není žádný med

Martin Višňa 20.3.2014 3190×   0
Nácvik záchrany z ledové vody. Foto: Jiří Vrba

Šest vysilujících dní plných náročné záchranářské práce a všudypřítomného chladu a vlhka mají za sebou studenti prvního ročníku oboru Ochrana obyvatelstva na fakultě tělesné kultury. Na Lipenské přehradě absolvovali intenzivní kurz zaměřený na záchranu tonoucího ze zamrzlé vodní hladiny.

Přesun v zasněženém terénu pomocí sněžnic, slaňování ze čtyřiceti metrů, noční orientační závod v neznámé krajině, plavání pod ledem a především samotný praktický nácvik záchranné akce, tím vším si museli olomoučtí studenti ve druhé polovině února u největší české vodní plochy projít.

Den začínal během a koupelí v přehradě, následovala snídaně a po ní samotný výcvik. Teoreticky i prakticky se studenti seznamovali se záchranářskými pomůckami, učili se práci s mapou a buzolou nebo resuscitaci, zkoušeli si bezpečný pohyb na ledě.

„Led nebyl moc tvrdý, dva dny dokonce bylo tak hezky, že nešlo poznat, že je únor. O to lepší ale byly podmínky pro náš výcvik. Museli jsme být opatrní, přemýšlet o rozložení sil. Když jsme pak jen v helmě a v normálním oblečení, teplácích a mikině, podplavávali led, poznali jsme, co cítí člověk, který se propadne do ledové vody, což je situace, která může reálně kdykoliv nastat,“ uvedla jedna z absolventek kurzu Renata Studená.

Nevzdali, i když potili krev
Sama si prý nemyslela, že by se někdy v ledové vodě koupala. Vlastně vůbec netušila, jak náročný kurz bude. „Jeli jsme naplno, až na krev, nešetřili nás. V duchu jsem si říkala, kdy se asi objeví někdo, kdo to vzdá, ale takový nikdo nebyl. Jeli jsme tam dobrovolně a myslím, že na nás bylo vidět, že si chceme všichni všechno vyzkoušet, protože taková příležitost se už nemusí opakovat,“ vysvětlila prvačka.

Zároveň přiznala, že si užila i pořádnou dávku strachu. „Nebojím se výšek, ale když jsem vylezla nahoru a měla se slanit ze čtyřiceti metrů, tak mi dělalo opravdu velký problém přelézt zábradlí. Sranda byl vlastně i orientační běh, kdy jsme bloudili v lese, protože řada z nás pracovala s buzolou poprvé. Navíc nám v průběhu cesty dosvítila baterka a padla hustá mlha. To jsme se fakt báli. Místo sedmi kilometrů jsme ušli tak šestnáct,“ vzpomněla Studená s úsměvem.

Utopený záchranář nepomůže
Největší nervy a vypětí sil studentům přinesla závěrečná záchrana tonoucího ze zamrzlé hladiny, který se topil zhruba sto metrů od břehu. Záchranné týmy se musely k osobě připlazit po tenkém ledu, dostat ho na danou pomůcku a dopravit na určené místo na břeh, kde už čekala figurína, na níž musely provést resuscitaci.

„Jak už bylo týden hezky, při cestě zpět ke břehu led dost praskal. Báli jsme se, že nám sjede do vody i se žebříkem, už jen táhnout žebřík a na něm stokilového chlapa v oblečení nasáklém vodou bylo pro tým složený ze dvou holek a dvou kluků dost složité. Také resuscitace je poté, co vylezete z ledové vody, mnohem těžší, než když ji cvičíte ve škole,“ popsala napjaté chvíle Studená.

Zachraňovaným se přitom nedobrovolně stal i jeden z jejích spolužáků, jehož bunda nasála tolik vody, že se začal topit také. „Pochopili jsme, že je důležité myslet v prvé řadě na sebe, na své zdraví, abychom se neohrozili, a pak až myslet na záchranu druhého, když se utopíme, nikomu nepomůžeme,“ dodala studentka.

Seminář s profesionály
Jedním z vrcholů kurzu byla také účast na mezinárodním semináři Vyproštění – záchrana ze zamrzlé vodní plochy. Kromě olomouckých studentů tu svou práci a dovednosti prezentovali záchranáři z celých jižních Čech, ale také Polska, Německa a Rakouska. Za absolvování semináře i celého kurzu obdrželi studenti certifikáty.

„Neznamená to, že jsme teď záchranáři, to z vás nikdo za týden neudělá. Jsou to ale potvrzení, že jsme prošli výcvikem, který absolvují speciální záchranáři. Nikdo z nás dosud nezažil, že by se někde propadl a musel bojovat o život, takže se teď na všechno díváme jinak. I kdybych po škole nepůsobila v oblasti záchranářství, tak vím i do osobního života, třeba až budu mít děti, jak se mám zachovat nebo na co je upozornit, že je nebezpečné. Dřív jsem chodila na zamrzlé plochy bez nějakých pomůcek, bodců, ale teď bych si je fakt vzala, protože už vím, že není sranda se z ledové vody dostat,“ zhodnotila přínos Studená.

Nejen vodní záchranářství
Kurz záchrany ze zamrzlé vodní plochy proběhl díky evropskému projektu Problémy bezpečnosti 21. století a ochrana obyvatelstva, jehož cílem je inovace studijního programu Ochrana obyvatelstva, a to včetně materiálně-technického zabezpečení.

Praktické kurzy a odborné stáže jsou přitom nedělitelnou součástí studia „ochranářů“. V únoru studenti absolvovali také stáže na stanicích Horské služby v Beskydech, v červnu se pak vrátí na Lipno na kurz technických sportů. „Na jaře bychom chtěli uspořádat kurz, kde by si studenti vyzkoušeli možnosti převozu pacienta pomocí vrtulníku,“ nastínil plány Zdeněk Melichařík z katedry aplikovaných pohybových aktivit, která obor Ochrana obyvatelstva garantuje.


Více fotografií z kurzu najdete na stránkách projektu.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<leden 2019><<
leden 2019
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.