Mladí cestovatelé se psem chtějí dobýt nejvyšší vrcholy evropských ostrovů, začali na Sardinii

Martin Višňa 29.11.2017 951×   0
Dva a půl chlapa na cestách

Dva a půl chlapa na cestách, to jsou studenti ochrany obyvatelstva na olomoucké fakultě tělesné kultury David Jaroš a Oleg Žhmolík, kteří se rozhodli, že s Olegovým psem, americkým staffordem Awayem, vystoupají na nejvyšší vrcholy pěti evropských ostrovů. Sardinii a tamní horu Punta la Marmora již mají úspěšně za sebou.

Zážitků ze své první cesty mají skutečně dost, vždyť také na Sardinii nevyjeli kvůli polehávání na pláži. Naopak chtěli upozornit na to, že ostrov nabízí i možnosti horské turistiky a skýtá spoustu dalších turistických zajímavostí. A také že i pejskaři mohou cestovat po světě, aniž by jejich miláček byl v zážitcích nějakou překážkou.

Ojetou octavií, která se sem tam přehřála, zavítali mimo jiné k pravěkým kruhovým tvrzím zvaným nuragy, které se vyskytují pouze na Sardinii. „Ty byly pro mě asi největší zvláštností. Všiml jsem si, že balvany, ze kterých jsou vystavěné, jsou na sebe položené bez jakéhokoliv pojiva, drží tam jen vlastní vahou, přitom jsou asi 3,5 tisíc let staré,“ zmínil Jaroš.

Prohlédli si také třeba známou Neptunovu jeskyni a řadu dalších zajímavých míst na sardinské i italské pevnině, i na nějaké to poležení u vody a další radovánky proběhly, stěžejní byl ale výstup na 1834 metrů vysoký vrchol Punta la Marmora. „Se vší vervou jsme se vydali nahoru, do cesty se nám postavilo několik překážek, například umíněná kráva, která nás nechtěla pustit dál. Náš psí společník a ochránce ji ale zahnal,“ vzpomenul Žhmolík.

To ale nebyl nejzásadnější moment výstupu. „Na vrcholu s křížem nás čekalo celkem velké překvapení. Začali jsme slavit, jak jsme to zvládli, fotit výhledy, ale brzy jsme spatřili horu, která byla ještě vyšší, než ta, na které jsme stáli. A tak jsme začali hledat signál, stáhli do mobilu aplikaci s výškoměrem a v tu jsme pochopili, že jsme na špatném vrcholu,“ vyprávěl Jaroš.

„Ještě ten samý den jsme se vydali na správný vrchol. A protože jsme studenti ochrany obyvatelstva a topografie je naše druhé jméno, zorientovali jsme se podle mapy a vyrazili zkratkou. No zabloudili jsme, ale na vrchol jsme nakonec dorazili,“ dodal Žhmolík. „Když to shrnu, cesta nám dala hodně. Stali se z nás kluci mnoha tváří, od veterinářů přes automechaniky po kameramany, všechno jsme ale nějak zvládli.“

První cesta dvou a půl chlapa tedy měla šťastný konec, přežili jak pánové, tak pes i octávie. Další v plánu jsou nejvyšší vrcholy Islandu, Korsiky, Kréty a Sicílie. Do té doby je ale třeba podělit se o zážitky a zkušenosti ze Sardinie, vyhodnotit je a vzít v potaz při tvorbě itinerářů dalších cest a také je například nutné vymyslet obleček pro Awaye, hlavně na ochranu tlap, ale vůbec jeho celkový komfort.

Novinky a zajímavosti ohledně cestovatelského projektu Dva a půl chlapa můžete sledovat na Facebooku.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<prosinec 2017><<
prosinec 2017
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
14.pro V Brně se na konec roku chystají dny městských sportovišť, mrkněte na program! 13.pro Jak se chodí člověku v Olomouci? O tom dali dohromady publikaci v rámci svého zápočtu studenti psychologie na Filozofické fakultě Univerzity Palackého. Stáhnout si ji můžete zde. 12.pro Darujte Rekola pod stromeček - členství můžete objednat zde.
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.