Centrum APA - za lepší postoj k jinakosti
Paralympijský školní den. Foto: A. Ženatá
Oproti jiným rekordům a zajímavostem se to málo ví, ale Česká republika patří na světovou špici, co se týče počtu uspořádaných Paralympijských školních dnů, vzdělávacích programů zaměřených na seznámení dětí s problematikou zdravotního postižení a paralympijského sportu. Tahounem v tomto směru je Centrum APA (aplikovaných pohybových aktivit) na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého, které se snaží o zlepšení postoje k osobám se speciálními potřebami již deset let.
Odborníci z olomoucké tělovýchovy byli už u zrodu tohoto vzdělávacího programu Mezinárodního paralympijského výboru v roce 2005, od té doby uskutečnili přes dvě stě dnů na školách po celé zemi, kterých se zúčastnilo na třicet tisíc dětí. „To všechno v relativní tichosti, zatímco v jiných státech převzaly iniciativu národní paralympijské výbory a programů se účastní známé osobnosti či jsou tématem pro dizertační práce,“ podotknul vedoucí Centra APA Ondřej Ješina.
Příběh nad medaile
Důležitější je ovšem dopad na účastníky. Během Paralympijského školního dne si mohou vyzkoušet sportovní hry na vozíku, mobilitu se zrakovým postižením a další aktivity například bocciu nebo disciplíny atletiky pro zdravotně postižené. Neméně důležitou stálou součástí je beseda se sportovcem s postižením.
Mezi nezmary programu patří atletka na vozíku Eva Kacanu, zúčastnila se i třeba medailistka z paralympiády v Londýně a absolventka fakulty tělesné kultury Tereza Diepoldová.
„Měli jsme besedu s jedním klukem, který spadl v sedmnácti ze skály a skončil na vozíku, na škole, kde byla morálka při našem programu hrozná. Ty studenty to moc nezajímalo, dokud se nezeptali na to, jaké to je, být celý život na vozíku. On odpověděl, že je na vozíku teprve tři roky a že do té doby byl strašný raubíř a zajímalo ho jen to, aby co nejdříve vypadl ze školy a šel s kámoši lézt. V tom momentě začali řešit témata, která se těch sedmnáctiletých studentů bytostně dotýkala, okamžitě se změnilo klima i přemýšlení zúčastněných. A to má větší hodnotu než počet medailí,“ prozradil Ješina.
I hrátky pro předškoláky
Paralympijský školní den se soustředí na žáky a studenty od 8 do 18 let, Centrum APA má ale širší záběr. Jako bakalářská práce studentky Veroniky Chvojkové, kterou ocenil i rektor, vznikl upravený program pro předškolní děti s názvem pÁPÁ hrátky. „Dosud byly záležitostí hlavně Olomouce a okolí, ale plánujeme jejich rozšíření po celé zemi a do prvních ročníků základní školy. Už nyní plán do konce roku počítá se dvěma programy každý týden. Stejně tak chystáme i více Dnů na monoski, kde si zájemci mohou vyzkoušet jízdu na speciální lyži pro sportovce s postižením,“ nastínil Ješina.
Centrum APA se podílí i na vzdělávacích expedičních projektech, kdy studenti zprostředkovávají osobám s postižením nevšední cestovatelské a sportovní zážitky. Provozuje také půjčovnu sportovně-kompenzačních pomůcek, největší v České republice. A i ta se bude rozšiřovat, protože osvětové a vzdělávací aktivity centra významně podpoří aktuální tříletý projekt Podpora vzdělávání dětí, žáků a studentů prostřednictvím rovného přístupu v oblasti pohybové gramotnosti.
Více o Centru APA a jeho aktivitách najdete na www.apa.upol.cz.
text vznikl pro tištěné vydání Žurnálu UP