Valašsko opět nezklamalo, chvílemi to ale kousek od Valmezu byla dřina

Martin Višňa 9.10.2017 1465×   0 (38)

Tak se to zase vydařilo, výjezdy Větrání na Valašsko snad nikdy nezklamou. Slunce příjemně hřálo a prosvěcovalo podzimně se zbarvující krajinu, výhledy byly parádní a těch hub kolem... Je ale pravda, že si osmnáctka turistů na trasách mezi Valašským Meziříčím a Rožnovem pod Radhoštěm docela mákla.

Mezi nejnižším a nejvyšším bodem tří připravených tras byl třísetmetrový rozdíl, většina větračů ho během dne zdolala nahoru a dolů dvakrát. Ukrajovat ze stoupání začali výletníci, sotva vystoupili v Bystřičce z vlaku, úkol zněl totiž jasně – dostat se na hřeben Medůvky. A už při prvních zdolaných výškových metrech se větrači mohli kochat krásným výhledem na kus údolí Vsetínské Bečvy, plnit tašky nasbíranými houbami a vůbec užívat si sluníčka, ve které nikdo dopředu moc nevěřil. Sem tam se sice na chvíli schovalo za mraky a dokonce do hlav turistů spadla během dne i nějaká ta voda, vždy ale šlo jen o pár kapek, které svlažily cestu, kdyby snad náhodou slunce hřálo více, než by bylo v říjnu vhodné.

První úsek cesty po hřebenu Medůvky se stejnojmenným skalním útvarem a četnými pastvinami plnými krav a ovcí absolvovala celá osmnáctka pospolu, u Malé Lhoty však došlo na dělení skupiny. Odpojili se dle plánu ti, kterým stačí méně kilometrů s posezením po cestě, neplánovaně ovšem doslova utekla trojice, jejíž cíl nebyl v Zašové jako u ostatních, ale až v Rožnově. Jenže tak si vlastně cestu zkrátila, protože už nešla s největší skupinou zpět dolů do údolí k přehradě Bystřička. Nutno podotknout, že se o dost ošidila, mimo jiné o krásnou debatu „opravdových znalců hor“: „Hele, to je Lysá?“ „No fakt!“ „No počkejte tam přece není to.“ „My jsme paka, vždyť to je Radhošť.“ Stane se…

Od přehrady cesta opět stoupala, po silnici ale nijak zprudka, do Velké Lhoty, kde se teprve měla odpojovat zmíněná trojice na 22kilometrovou trasu, ta už však byla dávno někde na cestě blíž a blíž Rožnovu. Naopak ale „požitkáři“ z nejkratší trasy si cestu do Velké Lhoty přidali a při prohlídce zdejšího dřevěného tolerančního kostela, s nímž je spjat i autor známých Broučků Jan Karafiát, se potkali se skupinou, která sem došla od přehrady.

A pak přišla ta nejobtížnější část cesty – vystoupat po asfaltové cestě do prudkého kopce na nejvyšší místo celého výletu a následně rozbahněnou neznačenou cestou sestoupit do údolí Rožnovské Bečvy. Postup byl pomalý a pro některé i bolestivý, ale zdánlivě všichni zvládli; a někteří při tom stihli ještě nasbírat další várku hub. Brzy se ale objevila dědina Veselá, na jejím konci most přes Bečvu a hned za ní Zašová, odkud se po nezbytném občerstvení (nutno podoktnout, že venku před hospodou) větrači vydali vstříc domovu.

Jak to dopadlo s trojicí utečenců? Ti došli také a vzorně se ohlásili z Rožnova, že už sedí v motoráku a za chvíli už vyrážejí směrem ke zbytku výpravy. Všechno tedy dobře dopadlo a Větrání si připsalo další parádní výlet na Valašsku. Bude takové i putování po březích Brněnské přehrady, na které se vyráží v sobotu 21. října? Uvidíme. Nicméně propozice jsou k dispozici zde.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<duben 2018><<
duben 2018
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
19.dub Vysokoškoláci se již mohou hlásit k účasti na letošních Českých akademických hrách. Jejích 17. ročník hostí v termínu 17. až 22. června Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně. Více... 17.dub

Přijďte to s UP Bike natřít olomoucké dopravě!  U většiny fakult Univerzity Palackého dnes proběhne happening natírání a zdobení kol, která se do konce května stanou nositeli aktualit, poutači a symboly synergie iniciativ za příjemnější pohyb olomouckými ulicemi pro všechny. Můžete se dozvědět, co UP Bike na květen chystá, a když budete chtít, na chvíli se i připojit. Třeba kousek natřít, pomoci s připevněním květináče na kolo, přinést kytku a do květináče ji zasadit.

6.dub 60 km nových singletracků s infrastrukturou vznikne pro cyklisty v okrese Ústí nad Orlicí a polském příhraničí. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.