Větrání zahájilo čtvrtý ročník na Kosíři, uzavřená rozhledna den nezkazila

Martin Višňa 2.10.2017 3479×   0 (35)

Letošní výroční výšlap na Velký Kosíř alias hanácké Mont Blank, jímž byl zahájen nový ročník Větrání, potěšil po všech směrech. Se zřejmě posledním letním sluncem v zádech a podzimně se zbarvující krajinou kolem ani nijak zvlášť nevadilo, že je tamní rozhledna stále uzavřená. Výhledů, alespoň na Olomoucko a kousek Prostějovska, si totiž dvacítka účastníků a pes Pupíček (i když u něj kdoví) mohli užít i tak.

Ostatně s tímto úmyslem už trasa výšlapu byla plánována, zároveň ale měla účastníkům ukázat i něco málo z hanáckých dědin pod Kosířem. Vycházelo se z Lutína, jenž mezi ostatními vyniká panelovým sídlištěm a rozsáhlým továrním areálem bývalé Sigmy Lutín, které byly v běhu času přilepeny k původní malé návsi s kapličkou. Odtud se turisté vydali mezi poli do sousedního Třebčína, kde se připojil druhý zvířecí účastník - drobounké kotě, které výpravu doprovázelo až do vedlejších Lip. Ty jsou již součástí lázeňských Slatinic, kde byl plánován cíl cesty, ovšem až za několik hodin. 

Z Lip totiž kroky výpravy vedly do zvlněného terénu bývalých lomů Vápenice u Slatinek. Jde o jeden z chráněných ostrůvků stepní krajiny na úpatí Kosíře, které vznikly po ukončení těžby vápence, když odhalené horniny obrostly teplomilnými travinami. Právě z Vápenice, využívané částečně jako pastvina pro ovce, si větrači mohli užít výhledů na okolí Olomouce a vsi na sever od Prostějova, zároveň mohli nasávat barvy začínajícího podzimu. Někteří se sem prý ještě později vrátí, až podzim naplno rozehraje svou barevnou paletu.

Ne barvy, ale tentokrát houby pak zpestřily výpravě cestu na samotný vrchol Velkého Kosíře; když už nebyly zrovna jedlé, posloužily alespoň jako objekty pro focení lesních zátiší. Na vrcholu ovšem prim hrál oheň a špekáčky, kdosi pravil, že tolik párků nad jedním ohněm pohromadě snad ještě nikdy neviděl. Ještě předtím ale větrače překvapil předseda spřáteleného KČT Šternberk Antonín Sosík, který tu na výpravu čekal – došel po svých až ze Šternberka, když bylo tak hezky a jeho klub neměl v plánu žádnou akci.

Pod rozhlednou, o níž se teď vedou vášnivé debaty, došlo také na krátkou rekapitulaci uplynulého třetího ročníku Větrání a vyhlášení a odměnění nejaktivnějších větračů. Plecháček s logem Větrání převzala Petra P. za 22 účastí ( z 27 výletů třetího ročníku) a Petr Č. za 17 účastí. Bohužel Jana V., která obsadila s 21 účastmi druhé místo, nemohla na Kosíř vyrazit, proto jí bude dárek předán později. Nebyla to ale omluvenka jediná, kosířské vycházky se nakonec ze zdravotních důvodů neúčastnil ani dosud nejmladší větrač.

Po vyhlášení a společné vrcholovce nastal čas vrátit se do nížiny, sestup ke Slatinkám byl drobet bahnitý, ale opět hub plný. Ještě byl ale v plánu jeden kopec – menší bratr Velkého Kosíře, Malý Kosíř, přes který vedla závěrečná část cesty do Slatinic. Jeho zvlněný vrchol, na němž stojí dřevěný kříž na místě, kde byla uvažována stavba poutní kaple coby protějšku Svatého Kopečka, je také chráněný jako přírodní památka. A ze svahu je krásný výhled na Slatinice s dominantním kostelem Nanebevzetí Panny Marie. To lázeňský dům Morava, hlavní budova zdejších lázní z poloviny 18. století, odtud není až tak nápadný, ale byl to právě on, kam větrači zamířili za závěrečným občerstvením před odjezdem domů.

A na závěr těchto řádků ještě žebříček chodeckých výkonů těch, kteří si na cestu vypůjčili krokoměr: 

Anna L. 25 521 kroků
Barbora K. 20 068 kroků
Dagmar Š. 19 351 kroků
Veronika Š. 18 753 kroků
Markéta L. 12 717 kroků – tady ale došlo k poruše krokoměru.

P. S.: Příští Větrání se koná již tuto sobotu 7. října, vyráží se k Valašskému Meziříčí. Základní trasa má 17 km, je však připravena i trasa kratší a delší. Více v propozicích

 

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<září 2018><<
září 2018
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
1234567
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
19.zář I Olomouc se připojuje k Evropskému týdnu mobility, chystá se cyklovyjížďka nebo program na náměstí. Více... 7.zář Sokol zve ve dnech 21. a 29. září na Noc sokoloven! Těšit se můžete na výstavy, prohlídky prostor sokoloven nebo nabídku workshopů. Více... 6.zář Rekola slaví 5. narozeniny a chystají na 22. září oslavu v pražských Kasárnách Karlín. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.