Parky v pohybu - aktivní splynutí s přírodou uprostřed města

Martin Višňa 4.11.2016 2819×   0
Ze cvičení v parku. Foto: M. Višňa

Parky a další zeleň jsou nenahraditelnou součástí životního prostoru obyvatel měst, ať už je řeč o styku s přírodou, estetické hodnotě nebo o významu pro relaxaci. Tato úvaha předcházela vzniku projektu Parky v pohybu, v němž spojily síly Státní zdravotní ústav a katedra rekreologie olomoucké fakulty tělesné kultury. Výsledkem jsou pravidelná společná cvičení v pražských a olomouckých parcích.

Pondělí, 10 hodin dopoledne, olomoucké Smetanovy sady. Na trávníku posetém popadaným listím se schází osmička žen, pozdraví se, zformují do kruhu a pod vedením Hany Dvořákové, členky týmu Státního zdravotního ústavu a doktorandky fakulty tělesné kultury, se pustí do cvičení. Protahují se, cvičí správné dýchání nebo chůzi, ale dojde i na cvičení s vlastní vahou. „Nejde o žádné náročné cvičení, ale není to ani úplně jednoduché. S věkem se totiž vytrácí síla, a je tedy třeba pečovat o svalový systém a udržovat ho, také třeba trénovat rovnováhu jako prevenci pádu,“ vysvětluje Dvořáková.

„Je přitom důležité i to, že se člověk na chvíli ocitne v přírodě, mezi stromy, v trávě, přitom uprostřed města. Takové městské splynutí s přírodou,“ doplňuje.

Projekt Parky v pohybu, v rámci kterého se cvičení konají, je nyní ve své druhé, olomoucké polovině. V pražských parcích se cvičilo během léta, v Olomouci Hana Dvořáková předcvičuje pro zájemce o trochu pohybu v přírodě do konce listopadu.

„V Praze chodilo až dvanáct lidí, bylo to super. Když jsme ale cvičili, všichni na nás koukali, co to děláme, a málokdo se přidal, pokud za námi nešel cíleně. Zato v Olomouci se poprvé cvičilo v dešti a už tehdy přišlo pět žen a další se přidaly, když šly kolem. Později pak, opět v dešti, přišla paní se slovy, že když se rozhodne, že půjde cvičit, tak prostě jde a že vzala pláštěnku i pro mě. To bylo krásné,“ vzpomněla Dvořáková.

V olomouckých parcích předcvičuje šestkrát do týdne. V pondělí v 10, 11 a 15 hodin u altánu ve Smetanových sadech, ve čtvrtek ve stejných časech u dětského hřiště v Bezručových sadech. Větší zájem je přitom o dopolední cvičení a účastní se hlavně ženy. Z ohlasů účastnic se totiž Dvořáková dozvěděla, že manželé se zatím stydí. Prý zbytečně.

Pravidelná cvičení sice se závěrem listopadu skončí, rozhýbaným parkům ovšem konec být nemusí. „Doufám, že se ve vzájemné spolupráci podaří pokračovat a že vymyslíme od jara něco dalšího a třeba i zaměřené na různé skupiny, jako jsou maminky s dětmi,“ uzavřela Dvořáková.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<listopad 2017><<
listopad 2017
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123
45678910
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
16.lis Naše Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci v pátek 1. prosince otevře dveře uchazečům i veřejnosti. Podrobný program a další informace najdete tady. 15.lis Turisté o nadcházejícím prodlouženém víkendu završí letošní sezonu pochodem Za posledním puchýřem. Informace k němu jsou k mání zde. 14.lis Čtvrtý ročník závodu ženských štafet Vysočinou NoMen Run se poběží 21. dubna 2018. Kapacita závodu je stanovena na 120 startovních míst, registrace organizátorky spustí v pondělí 20. listopadu ve 20:11. Více na www.nomenrun.cz
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.