Parky v pohybu - aktivní splynutí s přírodou uprostřed města

Martin Višňa 4.11.2016 4071×   0
Ze cvičení v parku. Foto: M. Višňa

Parky a další zeleň jsou nenahraditelnou součástí životního prostoru obyvatel měst, ať už je řeč o styku s přírodou, estetické hodnotě nebo o významu pro relaxaci. Tato úvaha předcházela vzniku projektu Parky v pohybu, v němž spojily síly Státní zdravotní ústav a katedra rekreologie olomoucké fakulty tělesné kultury. Výsledkem jsou pravidelná společná cvičení v pražských a olomouckých parcích.

Pondělí, 10 hodin dopoledne, olomoucké Smetanovy sady. Na trávníku posetém popadaným listím se schází osmička žen, pozdraví se, zformují do kruhu a pod vedením Hany Dvořákové, členky týmu Státního zdravotního ústavu a doktorandky fakulty tělesné kultury, se pustí do cvičení. Protahují se, cvičí správné dýchání nebo chůzi, ale dojde i na cvičení s vlastní vahou. „Nejde o žádné náročné cvičení, ale není to ani úplně jednoduché. S věkem se totiž vytrácí síla, a je tedy třeba pečovat o svalový systém a udržovat ho, také třeba trénovat rovnováhu jako prevenci pádu,“ vysvětluje Dvořáková.

„Je přitom důležité i to, že se člověk na chvíli ocitne v přírodě, mezi stromy, v trávě, přitom uprostřed města. Takové městské splynutí s přírodou,“ doplňuje.

Projekt Parky v pohybu, v rámci kterého se cvičení konají, je nyní ve své druhé, olomoucké polovině. V pražských parcích se cvičilo během léta, v Olomouci Hana Dvořáková předcvičuje pro zájemce o trochu pohybu v přírodě do konce listopadu.

„V Praze chodilo až dvanáct lidí, bylo to super. Když jsme ale cvičili, všichni na nás koukali, co to děláme, a málokdo se přidal, pokud za námi nešel cíleně. Zato v Olomouci se poprvé cvičilo v dešti a už tehdy přišlo pět žen a další se přidaly, když šly kolem. Později pak, opět v dešti, přišla paní se slovy, že když se rozhodne, že půjde cvičit, tak prostě jde a že vzala pláštěnku i pro mě. To bylo krásné,“ vzpomněla Dvořáková.

V olomouckých parcích předcvičuje šestkrát do týdne. V pondělí v 10, 11 a 15 hodin u altánu ve Smetanových sadech, ve čtvrtek ve stejných časech u dětského hřiště v Bezručových sadech. Větší zájem je přitom o dopolední cvičení a účastní se hlavně ženy. Z ohlasů účastnic se totiž Dvořáková dozvěděla, že manželé se zatím stydí. Prý zbytečně.

Pravidelná cvičení sice se závěrem listopadu skončí, rozhýbaným parkům ovšem konec být nemusí. „Doufám, že se ve vzájemné spolupráci podaří pokračovat a že vymyslíme od jara něco dalšího a třeba i zaměřené na různé skupiny, jako jsou maminky s dětmi,“ uzavřela Dvořáková.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<duben 2018><<
duben 2018
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
19.dub Vysokoškoláci se již mohou hlásit k účasti na letošních Českých akademických hrách. Jejích 17. ročník hostí v termínu 17. až 22. června Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně. Více... 17.dub

Přijďte to s UP Bike natřít olomoucké dopravě!  U většiny fakult Univerzity Palackého dnes proběhne happening natírání a zdobení kol, která se do konce května stanou nositeli aktualit, poutači a symboly synergie iniciativ za příjemnější pohyb olomouckými ulicemi pro všechny. Můžete se dozvědět, co UP Bike na květen chystá, a když budete chtít, na chvíli se i připojit. Třeba kousek natřít, pomoci s připevněním květináče na kolo, přinést kytku a do květináče ji zasadit.

6.dub 60 km nových singletracků s infrastrukturou vznikne pro cyklisty v okrese Ústí nad Orlicí a polském příhraničí. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.